Atatürk’ün kendi el yazısıyla yazdığı 109 yıllık emir: Ramazan ayıyla alakalı…

 

Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nde Çanakkale Savaşları’na ait birçok özel belge, arşiv ve koleksiyon kitap bulunuyor. 

19’uncu Fırka Kumandanı Albay Mustafa Kemal’in 23 Temmuz 1915 tarihinde 57’nci Alay Kumandanlığı’na yazdığı emir de bu belgeler arasında yer alıyor.

Deşifre edilen emirde, hassas ve önemli bir bölge olan Ağıdere bölgesinde yapılan gözetleme faaliyetleri sonucunda düşmanın özellikle Ramazan Bayramı olması nedeniyle bayram havasından yararlanarak, Türk birliklerine yönelik bir taarruza kalkabileceği ve bunun için hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çekiliyor. 

“RAMAZAN AYIYLA ALAKALI EMİR VAR”

Çanakkale Savaşları’nın en şiddetli zamanlarının ramazan ayına denk geldiğini söyleyen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, şöyle konuştu:

“Bununla alakalı birçok belge elimize geçti. Bazıları Mustafa Kemal Atatürk’e ait. Gerçekten bu belgelerde o dönemin şartlarının nasıl cereyan ettiğini, Çanakkale’nin nasıl geçilmez yapıldığını, Türk askerlerindeki cesaret, azim ve kararlılığın nasıl olduğunu, Çanakkale’deki o büyük başarının nasıl geldiğini daha iyi anlama imkanına sahip oluyoruz.”

“Mustafa Kemal  Atatürk’ün kendi el yazısı ve imzalı belgesi de şu anda, buradaki Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nde sergilenmekte. O dönemin şartlarındaki ramazan ayıyla alakalı bir emir var. Oradaki emirin ihtivasında, muhtevasında düşmanın bizim için çok kutsal gün olan Ramazan Bayramı gününde taarruza kalkabileceği endişesi var. Dikkatli ve tedbirli olunması yönünde bir emir var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x